Bästa filmer från Walts tid
Utskriven från: Magic Movies
Kategori: Filmer
Forumnamn: Disneyklassikerna
Forum beskrivning: Här diskuteras Disney klassiker från Snövit fram till dagens filmer och kommande.
URL: http://www.magicmovies.se/disneyssion/forum_posts.asp?TID=1173
Utskriftsdatum: 06-december-2025 vid 18:54 Software Version: Web Wiz Forums 10.11 - http://www.webwizforums.com
Tråd: Bästa filmer från Walts tid
Postad av: Mr. Stork
Ämne: Bästa filmer från Walts tid
Postningsdatum: 02-februari-2008 vid 09:39
När man skall nämna vilka de bästa filmerna är så brukar ofta Den lilla sjöjungfrun, Skönheten och Odjuret och Lejonkungen (och några fler från 90-talet) ligga mycket högt upp. Jag skulle vilja veta vad ni tycker om filmerna från Walts Disney tid, från Snövit - Djungelboken. Det är valfritt att räkna Filmen om Nalle Puh som en Walt-film eller inte eftersom större delen av filmen ghordes när Walt fortfarande levde. Vill ni göra en topp 3, 4 eller 5 bland de bästa och kanske också de sämsta? Jag tycker bästtre om filmerna från Walts tid, än de senare filmerna. Alla hans filmer jag har sett är så himla bra. Förlåt om det här ämnet kanske redan fanns men jag har inte sett något sådant ämne här.
------------- Glöm inte att skriva på protestlistan mot omdubbningar av Disneyfilmer:
http://www.petitiononline.com/dubbning/petition.html" rel="no follow - http://www.petitiononline.com/dubbning/petition.html
|
Svar:
Postad av: Emmaaa
Postningsdatum: 02-februari-2008 vid 14:10
Hm.. Bra fråga, jag tycker personligen att filmerna är värda guld och utan dem hade vi inte haft alla underbara filmer, men jag måste säga att jag tycker att en del äldre filmer är väldigt sega Liksom Snövit när det är 30 minuter kvar av filmen då kommer hon till dvärgarnas stuga okej kanske att ta in men ändå Svärdet i stenen är samma sak, det känns inte som någon riktig handling men men filmerna är underbara ändå! Fast måste säga att Djungelboken svänger! Och det var en bra sista film han producerade.
Törnrosa är fin oxå eftersom att teckningsstilen är så annorlunda, vilket är väldigt häftigt 
------------- Before a Young Lion became a King.
Before a Beauty Tamed a Beast.
Before Aladdin Unleashed a Genie.
There was A Little Mermaid. Who Dreamed of something more.
|
Postad av: Svenzon
Postningsdatum: 02-februari-2008 vid 14:43
Jag tycker där är många bra filmer från Walts tid. Djungelboken, Askungen, Snövit, Törnrosa och Peter Pan hör till mina favoriter. Eftersom jag hör till den lilla skaran som inte tycker Lejonkungen och Den lilla sjöjungfrun är så extremt fantastiska, så kan jag inte säga någon tidsperiod med bättre filmer än de andra. Tycker de bra (och de dåliga) filmerna är rätt jämnt fördelade genom tiderna.
------------- Vad är det med dig, har du aldrig sett en pandahäst?!
|
Postad av: Hades
Postningsdatum: 02-februari-2008 vid 15:24
|
Jag tycker att 90-talet är Disneys största tid, helt överlägset. Sedan kommer 50-talet. Mina favoriter från Walts tid är Djungelboken, Alice i Underlandet, Askungen och Peter Pan. Fantastiska filmer allihop. Dels har de väldigt mycket "Disneykänsla", dels är de vältecknade, har bra figurer osv.
Den sämsta filmen tycker jag är Fantasia. Tycker den är ganska onödig, och djup och konstig. Dumbo har jag heller aldrig tyckt om, tyckte den var tråkig och seg när jag var mindre, men har inte sett den på länge nu. Har den inte i min samling.
-------------
|
Postad av: Stolt_svensk
Postningsdatum: 08-april-2008 vid 00:55
snövit är en favorit. starkt kulturarv i storin och jätte bra ritat. det var bättre då också när man inte var så rädd för att vara politiskt obekväm.
------------- Du gammla du fria...
|
Postad av: Akeruru
Postningsdatum: 08-april-2008 vid 19:24
Ah, Lady & Lufsen blir det nog för mig. Jag älskar hundar, och den filmen är bara väldigt bra berättad. Härliga miljöer, underbara karaktärer, för att inte nämna animationen! Hör till mina toppfavoriter, helt klart.
Annars håller jag nog med om att 90-talet var "The Golden Age".
------------- Save 2D-animation!
|
Postad av: Disneyfantast
Postningsdatum: 22-april-2008 vid 01:17
|
Det är svårt att välja en direkt favorit från Walts tid.
Om jag kan räkna filmen om Nalle Puh är den en stark kandidat. Sedan är Lady och Lufsen en riktig höjdare, Lika Bambi älskar jag.
Det är nog de som är toppkandidaterna av Walts filmer men det finns fler bra filmer.
------------- MVH
//Håkan
|
Postad av: disney_erika
Postningsdatum: 15-augusti-2008 vid 16:40
|
det bästa med walt filmer är junär den härliga boken öppnas det är ju inte många nya klassiker som har det
jag är gillar askungen och djungel boken
och jag vill gjärna se alice i uderlandet
------------- Right before your eyes and beyond your wildest dreams
|
Postad av: Ankisten
Postningsdatum: 13-september-2009 vid 21:58
Här är min topp 5 lista för de bästa: 1. Bambi. Har alltid varit en stor favorit för mig, en av de bäst tecknade klassikerna, både djuren och främst bakgrunderna är så vackra. En sorglig film, vilket jag gillar, och Bambi, Stampe och Blomman är så bra karaktärer^^
2. Snövit och de sju dvärgarna. Ännu en stor favorit, särskilt scenen där Snövit förtvivlat springer genom skogen och de sju dvärgarna sjunger "Hej hå, hej hå, vi till vår gruva gå". Och jag måste erkänna att jag var rädd för häxan när jag var liten... xP
3. De 101 dalmatinerna. Jag kommer faktiskt inte på någon motivering just nu... den är bra helt enkelt, särskilt Jeppe och Jalles svenska röster^^
4. Lady och Lufsen. Fint tecknad, fast råttan är läskig...
5. Pinocchio. En sann klassiker, fint tecknad, Benjamin Syrsa är en sådan bra karaktär (även om Figarro är sötast:P) och scenerna med Monstro är så spännande^^ Sedan får man ju inte glömma den vackra sången "Ser du stjärnan i det blå".
Någon topp för de sämsta har jag nog inte, den enda jag är besviken på är The Three Caballeros... Den saknade handling, och jag gillar inte att de blandar animerat med riktiga människor. Eller jo, det hade kanske varit bra, med en riktig handling... Men man får ju tänka på att det här var på 40-talet... säkert succé då.
|
Postad av: (^.^)
Postningsdatum: 20-september-2009 vid 22:05
|
Vill påstå att det finns flera bra filmer från Walts tid. Min personliga favorit är Bambi.
|
Postad av: Ankisten
Postningsdatum: 06-februari-2010 vid 15:17
*putt* Äsch, hade jag redan svarat i den här tråden! X'D Vill tillägga Djungelboken, den är nog tvåa, faktiskt. Härlig musik som man blir glad av, vackra djungelmiljöer, bra karaktärer, och där finns också en intressant livsstil. ;) Sedan tycker jag nog att Alice i underlandet är någonstans där vid Pinocchio också^^
Tillägg: Så får man ju inte glömma Askungen! Någon bra motivering till varför kan jag dock inte komma på just nu.
|
Postad av: Eliaspbo
Postningsdatum: 06-februari-2010 vid 16:28
Jag gillar disneys filmer och serier
KLASSIKERNA
tja, jag är inte försäkrad, men jag gillar iallafall snövit, dumbo, bambi, askungen, alice i underlandet, lady och lufsen, törnrosa, pongo och de 101 dalmatinerna, svärdet i stenen, djungelboken, aristocats,
robin hood, micke och molle, basil mus, lilla sjöjungfrun, bernard och bianca i australien, jakten på den försvunna lampan, lejonkungen och även vilddjuren(de 18 först nämda är från walts tid)
kejsarens nya stil, björnbröder, kogänget och lilla kycklingen verkar halvdåliga
de jag inte gillar är pinocchio, fantasia, saludos amigos, tre caballeros, spela för mig, pank och fågelfri, melody time, ichabod och herr paddas äventyr, peter pan, filmen om nalle puh, bernard och bianca, taran och den magiska kitteln, oliver och gänget, skönheten och odjuret, aladdin, pocahontas, ringaren i norte dame, herkules, mulan, tarzan, fantasia 2000, atlantis, lilo och stitch, skattkammarplaneten, familjen robinson och bolt
prinsessan och grodan har jag knappt sett, men den verkar hyfsad
UPPFÖLJARNA
jag gillar inte disneys uppföljare med undantag för lejonkungen 2, lejonkungen 3, den lilla sjöjungfrun 3 och alla nalle puh uppföljarna
SERIERNA
lilla djungelboken, nya äventyr med nalle puh, timon och pumbaa, quack pack, den lilla sjöjungfrun, räddningspatrullen, ducktales, de 101 dalmatinerna, hos musse, små einsteins, higglystans hjältar, nalle har ett stort blått hus, boken om puh, mina vänner tiger och nalle puh, musses klubbhus och disneys djurens värld är de enda av disneys serier som jag gillar
SPELFILMERNA
disneys spelfilmer är inte alls bra förutom mupparnas julsaga, djungel george 2, 102 dalmatiner och förtrollad
alice i underlandet har jag knappt sett, men den verkar hyfsad
PIXAR
toy story, ett småkryps liv, toy story 2, monsters inc och hitta nemo är bra
toy story 3 har jag knappt sett, men den verkar hyffsad
______________________________________________________________________________________
sedan gillar jag även kortfilmerna
______________________________________________________________________________________
jag funderar på att se om de dåliga eller inte.
------------- Elias
|
Postad av: Art_of_Minnie
Postningsdatum: 07-februari-2010 vid 12:24
Pinocchio- väldigt vacker, mysig och helt enkelt en fantastisk film.
Lady och Lufsen- Väldigt fin musik, romantisk, mysig atmosfär.
Peter Pan- en av mina absoluta favoriter!, älskar hela storyn. Disney satt såklart pricken över I:et!
101 dalmatiner- ett konstverk, kan inte slita ögonen från de underbara bakrunderna!
Alla dessa filmer har såklart fantastiska karaktärer! det är nästan nyckeln till att jag tycker så bra om dem!
------------- Alan, I´m not thrilled about having one small rodent in my house, Why would I drive 50 miles to see their Kingdom?
- Charlie Sheen,Two and a half men,Season 3.
|
|