Skriv ut sida | Close Window

Jag tycker att disney är bäst och viktigast

Utskriven från: Magic Movies
Kategori: Övrigt
Forumnamn: Övrigt Disney
Forum beskrivning: Övriga diskussioner om Disney (i filmsammanhang) som inte passar i de andra forumen, så som spel, musik (allmänt) m.m. Inte Serier (KA:CO, KAP m.m.)
URL: http://www.magicmovies.se/disneyssion/forum_posts.asp?TID=1595
Utskriftsdatum: 06-december-2025 vid 18:53
Software Version: Web Wiz Forums 10.11 - http://www.webwizforums.com


Tråd: Jag tycker att disney är bäst och viktigast
Postad av: Eliaspbo
Ämne: Jag tycker att disney är bäst och viktigast
Postningsdatum: 26-mars-2010 vid 21:43
Jag gillar inte när man blandar disneyfilmer med vedevärdiga filmer som pellesvanslös, landetförlängesedan, babar, hjälpjag är en fisk astridlingren mfl på tradera, och jag gillar inte heller när man gillar dåliga serier/filmer och sedan avskyr ba filmer/serier, det skär sig som ketchup i smöret, allt som är disney ska vara för sig, men även om jag hatar final fantasy jättemycket och hatar när man blandar bra disneyfilmer med vedevärdiga filmer på tradera(vilket förstör disney), så passar det ändå in när man blandar det med disney i kingdom hearts.

-------------
Elias



Svar:
Postad av: Proximus
Postningsdatum: 26-mars-2010 vid 21:51
kk

-------------
"Monopol på omfattande maktinstrument
Förnedring av olämpliga åsiktselement
På detta sätt utövar jag min makt
En sällsynt skådad veritabel forumsslakt"



Postad av: Jeppe
Postningsdatum: 26-mars-2010 vid 21:51
Ok, får jag klargöra detta lite snabbt, som jag säkert har sagt förut, jag har lite tvivel på din logik i vissa sammanhang, inget illa menat, men jag har det.

För det första Landet för längesedan är inte så värst vedervärdig, en riktigt vacker film.

För det andra anledningen att det blandas på Tradera kan ju vara flera. Söker man bara på Disney så får man bara fram Disney, om man däremot går in På "Barn och Familjefilmer" Så hamnar det ju med andra filmer vilket borde vara självklart.

 

För det tredje, vaddå inte gillar bra filmer/serier och gillar dåliga filmer/serier. Vad är det tänkt efter då, statistiken på mest köpta biobiljetter till filmerna eller hur du tycker? Behöver jag säga mer än, att alla har sitt eget tycke och smak och det kan inte någon ändra på.



-------------


Postad av: Eilonwy
Postningsdatum: 26-mars-2010 vid 21:52
Hm ... okej. Jag tycker inte jag håller med - visst kanske det är irriterande om disney blandas med svenska barnfilmer med riktiga skådisar, men att de blandas ihop men andra amerikanska tecknade filmer är väl inte så konstigt? Inte heller att man inte ska få "hata" (ogilla är ett bättre ord för en film, enligt mig) vissa disneyfilmer håller jag med om. Du tycker väl inte om ALLA disneyfilmer? Lika lite som jag tycker om vissa andra disneyfilmer. Visst får du tycka att disney gör bäst filmer, och visst har disney gjort ett starkt avtryck i filmhistorien, men det betyder inte att alla måste tycka om alla disneyfilmer. Och om man tycker om dåliga filmer/serier, betyder ju det att man själv tycker att de är BRA! Alla kan ju inte tycka och tänka som du.

-------------
"Jag vet att det är en sten, jag vet, men för ögonblicket kan vi låtsas att det är ett frö; vi använder fantasin lite."


Postad av: 101dalmatiner
Postningsdatum: 26-mars-2010 vid 23:52
"För det andra anledningen att det blandas på Tradera kan ju vara flera. Söker man bara på Disney så får man bara fram Disney, om man däremot går in På "Barn och Familjefilmer" Så hamnar det ju med andra filmer vilket borde vara självklart."

 

I regel ja. Men det finns alltid okunniga amatörer som t.ex petar in Barbapapa under Disneyfilmer och dylikt. Det håller jag med om är irriterande. För övrigt tycker jag att den här tråden, liksom 99% av Elias övriga trådar är helt meningslös, förvirrande och på vissa sätt förolämpande.



-------------
"You've got a very important date."
-
Tim Burton's Alice in Wonderland


Postad av: Jeppe
Postningsdatum: 27-mars-2010 vid 00:38
Jag har aldrig stött på att Barbapapa har kommit med när jag har sökt på Disney, men, men. Det är väl som det är.
Meningslös och förvirrande är vi nog enade om att denna tråd är, men förolämpande vet jag inte...eller?

-------------


Postad av: Emmylee
Postningsdatum: 27-mars-2010 vid 00:49
Postad av Jeppe Jeppe skrev:

Jag har aldrig stött på att Barbapapa har kommit med när jag har sökt på Disney, men, men. Det är väl som det är.
Meningslös och förvirrande är vi nog enade om att denna tråd är, men förolämpande vet jag inte...eller?


Den förolämpar min intelligens.


-------------
I'm simply saying that life, uh... finds a way.


Postad av: 101dalmatiner
Postningsdatum: 27-mars-2010 vid 01:27
Instämmer. Jag känner hur jag tappar IQ-poäng bara av att läsa trådens titel.

-------------
"You've got a very important date."
-
Tim Burton's Alice in Wonderland


Postad av: Tinsan-girl
Postningsdatum: 27-mars-2010 vid 08:22
Om det kommer någon liknande tråd, är det väl bara att låta bli att svara. Fast det är klart, man måste ju få säga till om man tycker att det spårar ur.

 

Jag begriper inte ett smack av vad denna tråd handlar om.

 

Eliasbo var snäll och föklara några saker, för  jag fattar inte det här: och jag gillar inte heller när man gillar dåliga serier/filmer och sedan avskyr ba filmer/serier,

 

Vad menar du? Menar du att du blir upprörd för att andra på forumet sågar dina favoritfilmer/serier? Och ännu argare för att de filmer/serier som du inte gillar, blir favorisrade?

I så fall är du ju nästan okamratlig! Angry Om du försöker få andra att tycka som du. Som någon annan på tråden skrev, tycker alla olika och då får man acceptera det. Tänk om alla tyckte lika om allt! Fatta så trist!  

Kan du, eller någon annan förklara texten med fet stil? För jag fattar ingenting! (Cry)

 

 

 



-------------
Hör med hjärtat ditt, så ska du förstå.


Postad av: Jeppe
Postningsdatum: 27-mars-2010 vid 10:38
Postad av 101dalmatiner 101dalmatiner skrev:

Instämmer. Jag känner hur jag tappar IQ-poäng bara av att läsa trådens titel.

 

Jag vet inte, jag tycker mest tråden är rätt så sjuk i sig. Fast det är väl inte du som tappar IQ-poäng av att läsa trådens titel, det är väl snarar Eliaspbo som tappar dom av att skriva en tråd som denna, Vi andra bara talar honom till rätta med den IQ vi har och (förhoppningsvis) har fått behållaWink



-------------


Postad av: Dreamer
Postningsdatum: 27-mars-2010 vid 11:29
Postad av Eliaspbo Eliaspbo skrev:

Jag gillar inte när man blandar disneyfilmer med vedevärdiga filmer som pellesvanslös, landetförlängesedan, babar, hjälpjag är en fisk astridlingren mfl på tradera, och jag gillar inte heller när man gillar dåliga serier/filmer och sedan avskyr ba filmer/serier, det skär sig som ketchup i smöret, allt som är disney ska vara för sig, men även om jag hatar final fantasy jättemycket och hatar när man blandar bra disneyfilmer med vedevärdiga filmer på tradera(vilket förstör disney), så passar det ändå in när man blandar det med disney i kingdom hearts.


tradera är ju inget filmforum utan ett köp och sälj forum som andra redan har skrivit så är det väldigt offta som okunnigt folk kan placera filmerna lite fel

eller är det du stör dej på att vissa säljer tex 10 barnfilmer och bara två av dessa är disney (och också något du vill ha) ?  för det har jag råkat ut för och det är ju också lite störande :P

du får nog omformulera dej lite så vi förstår vad du vill ha sagt ;)

sen kommer det igen att du inte gillar när andra gillar grejer som du tycker är dåliga hur tycker du själv att ett diskutionsforum skulle vara om alla håller med varandra hela tiden? jag tycker en sån grej skulle vara extremt seg och tråkig

skriv gärna vilka fimer du gillar och de du inte gillar men skriv även varför och aceptera att alla inte tycker samma sak det är inte bara du på det här forumet som har svårt att förstå att alla inte tycker att världens bästa film kanske inte var så himla märkvärdig trotts allt men du har lätt att komentera sånna saker helt utan sammanhang och då blir alla vi andra helt förvirrade Confused


-------------
"avatar av fireleaming"



Skriv ut sida | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.11 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk